Доброто смазване е разумна инвестиция
Най-важната задача на съвременното моторно масло е да смазва жизненоважните части на двигателя и по този начин да предотвратява износването им. Същата задача стои и пред зимните добавки Бардал, както можете да разберете и от Blagoevgrad.eu. Освен това маслото и добавките изпълняват и други задачи: поддържат вътрешната чистота на двигателя, отвеждат топлината, предотвратяват появата на ръжда и уплътняват цилиндрите и буталата, като спомагат за поддържане на компресията на двигателя.
В ръководството за експлоатация на автомобила ви можете да научите точно какви изисквания и спецификации трябва да има маслото в двигателя. Както и какви добавки е препоръчително да слагате. Ако лампичката за маслото свети, това означава, че автомобилът ви се нуждае от доливане на масло. Това не е като да ви свърши бензинът, а да ви свърши маслото може да доведе до скъпоструваща повреда на двигателя.
Гъстотата на маслото се нарича негов вискозитет. Той не ви показва качеството, а способността на маслото да тече при различни температури, което е от огромно значение, когато е зима и температурите са ниски. По-рядкото масло осигурява по-бързо смазване при студено стартиране, докато по-гъстото масло осигурява защита при високи температури. Така нареченото многостепенно (многовискозитетно) масло осигурява много добра защита както при студен старт, така и при работа на горещи двигатели през лятото.
Знаем, че първите секунди след студен старт са критични за двигателя. По-бързото смазване означава много по-малко износване на двигателя и следователно по-дълъг живот. При студен старт през зимата по-рядкото масло осигурява по-бързо смазване на всички части на двигателя. Дори след 20 секунди по-гъстото масло няма да е достигнало до критичните части, като разпределителните валове и механизмите на клапаните – както е показано на чертежа. Ако маслото е твърде гъсто, може да се окаже, че хидравличните повдигачи на клапаните издават много шум (щракане), преди да получат достатъчно смазване.
Минерални и синтетични масла и добавки Бардал
Основно има два вида масла: минерални и синтетични. Минералните масла се основават на рафиниран суров нефт и имат ясни ограничения – особено при студени условия – включително бавно стартиране и лошо смазване. Напълно синтетичното масло, от друга страна, е химически обработено от базовото масло, което осигурява отлични смазочни свойства както при студени, така и при горещи условия. Най-популярният вид моторно масло обаче е смес от минерални и напълно синтетични масла. То често се нарича полусинтетично или синтетично масло.
Летни и зимни масла и добавки
Вече не е необходимо да се използва масло според сезона. Модерното синтетично моторно масло е предназначено за употреба както през лятото, така и през зимата. Затова оптималното моторно масло за вас е напълно синтетично масло. Той е малко по-скъп от минералния тип, но осигурява по-малко износване и по-добра обща икономичност, тъй като намалява разхода на гориво, освен всичко друго, и поради намаленото триене. Това може да се постигне и с добавки Бардал.
Проверявайте нивото на маслото на всеки 1 000 километра
Нормално е двигателите на автомобилите да изразходват масло. Това важи и за новите двигатели, които – в зависимост от марката на автомобила – обикновено изразходват от половин до цял литър масло на 1000 км. За да предотвратите пресъхване и изгаряне на двигателя, е добре да проверявате нивото на маслото на всеки 1000 км. И не забравяйте, че винаги е добре да държите литър масло в багажника на автомобила си, в случай че се наложи да го долеете.
Интервал на смяна на маслото
Интервалът за смяна на маслото зависи от начина ви на шофиране. Някои начини на шофиране натоварват двигателя повече от други. Например, ако обикновено пътувате по-кратко, на разстояние по-малко от 5 мили, шофирате при температури под 5 градуса, често чакате на опашка и работите на празен ход или шофирате с каравана или ремарке.
Ако обикновено шофирате при условия като горепосочените, препоръчваме да сменяте маслото между посещенията си в сервиза. При нормални обстоятелства интервалът между смяната на маслото трябва да бъде 10 000 км. за минерално и 15 000 км. за напълно синтетично.